Type and press Enter.

FAQ

Q: Jaki profil palenia kawy powinienem wybrać?

A: Jeśli masz w domu ekspres ciśnieniowy niezależnie czy kolbę czy automat, lub planujesz parzyć w kawiarce – reasumując będziesz parzył przy pomocy ciśnienia – wybierz ziarna z kategorii espresso. Podobnie możesz zrobić parząc kawę immersyjnie (zanurzeniowo) przy użyciu wysokich temperatur – fussianka, po turecku, ibryk, french press.
Jeśli natomiast masz w domu ekspres przelewowy, drip, chemex, czyli będziesz używał metod przelewowych, grawitacyjnych, hand brew wybierz ziarno z kategorii filtry. Podobnie zrób mając aeropress.

Q: Jak powinienem przechowywać ziarno?

A: Jeśli planujesz opróżnić paczuchę szybciej niż w przeciągu 2-3 tygodni to wystarczy że ziarna zostawisz w paczce i po każdym użyciu dokładnie ją zamkniesz. W przeciwnym wypadku po otwarciu przesyp ziarenka do szczelnego pojemnika żeby zachować świeżość na dłuższy czas. Przechowuj w temperaturze pokojowej w zacienionym miejscu, poza zasięgiem wzroku współlokatorów.

Q: Co oznacza termin Specialty Coffee?

A: Specialty Coffee oznacza, że kawa która znajduje się w paczce uzyskała w procesie oceny przez Q-gradera (profesjonalnego sensoryka kawy) punktację minimum 80 / 100 SCA oraz jest pozbawiona defektów wpływających na przyjemność delektowania się naparem (zgnite, niedojrzałe, zarobaczone, połamane i inne tego typu ziarenka). Kupując taką kawę, możemy być pewni że do paczuchy trafiły tylko najlepsze wyselekcjonowane ziarenka.

Q: Jaka jest wasza ulubiona kawa?

Mariusz: preferuję ziarna z Afryki – Etiopia/Burundi. Rano zazwyczaj piję batch brew z odrobiną mleka owsianego, na drugą kawę wybiorę flat white na owsianym z ziaren o niższej kwasowości – Brazylia, lub takie też espresso. Popołudniu lubię wypić jakiegoś ‘wynalazka’ w V60 – dziwna obróbka lub generalnie wysoka kwasowość (np. Kenia lub południowa Ameryka w anaerobiku).

Oskar: v60 / drip to mój standard o każdej porze dnia. Ulubione ziarno to myta Ethiopia i  Rwanda w obróbce honey oraz bardziej owocowe kawy z Ameryki Centralnej. 

Preferuję gdy ziarno łączy w sobie nuty smakowe pochodzące bezpośrednio z originu (cechy charakterystyczne regionu/kraju uprawy + odmiany botanicznej) oraz dobrze przeprowadzonej obróbki (klasyczna myta kawa, albo ‘czysty’ natural, ewentualnie zbalansowany anaerobik bez nadmiernie odczuwalnej fermentacji). Ma być gładko i intensywnie, im więcej dzieje się w smaku tym lepiej. 

W ciągu dnia lubię dorzucić espresso, tutaj zasada jest prosta, słodycz+balans, a więc bez nadmiernej goryczki czy ostrej kwasowości, za to słodko i gładko, centralna ameryka (np Gwatemala) jest tutaj najlepszym wyborem, jest czekolada, są jakieś delikatne owocki ale wszystko ładnie się komponuje i nie wybija.

Bezpłatna wysyłka - na wszystkie zamówienia powyżej 150zł.

X